Як скласти договір для фрілансера: зразок

 1. Навіщо фрілансеру договір
 2. Який договір підійде
 3. Як скласти договір
 4. Запам'ятати

«У Росії договори не потрібні», - говорить Паша. «У Росії договори не потрібні», - говорить Паша

Христина Фролова

юрист

Паша фрілансер: він робить сайти без договору. Він упевнений, що в разі біди договір його не захистить, а без біди договір не потрібен.

Одного разу Паша відправив клієнту майже готовий сайт в надії отримати гроші. Клієнт перестав відповідати на дзвінки і листи. Пізніше сайт запустили в трохи зміненому вигляді, а гроші не заплатили. В результаті Паша зробив роботу безкоштовно і тепер не може захистити свої права.

У цій статті розберемося, чому Паша був не правий і як йому міг допомогти договір.

Навіщо фрілансеру договір

Договір - це офіційна домовленість з клієнтом. Він потрібен, щоб зафіксувати, хто для кого що робить і скільки і коли платить.

Договір захищає гроші. Якщо вам не заплатили, ви зможете піти в суд. Він зобов'яже замовника погасити борг і виплатити неустойку. Судові витрати і витрати на юриста теж відшкодує замовник.

Договір захищає час. Якщо договір складено грамотно, ваш проект не затягнеться на невизначений термін. Якщо замовник переносить зустрічі, не знає, що хоче, і тягне з прийманням робіт, ви маєте право закінчити роботу в строк або піти в суд. За прострочення з боку замовника ви можете стягнути неустойку. Він буде платити за ваш час, яке ви втратили.

Договір захищає від мінливого настрою. У російському законодавстві діє принцип свободи договору. Тому сторони можуть включити в договір будь-які положення, які не суперечать закону і які вам вигідні. У тому числі - обмеження для клієнта:

Наприклад, після затвердження макету ніякі зміни не вносяться.

Або клієнт не втручається в технічну сторону роботи - всім будете керувати ви.

Або що при зміні відповідальної особи на стороні клієнта надані на цей момент послуги вважаються прийнятими - на випадок, якщо клієнт вирішить поміняти менеджера, а у нового буде свій погляд на вашу роботу.

Договір захищає від «хотелок». Якщо за договором ви повинні намалювати дизайн сайту, вам не потрібно його верстати, просувати в інтернеті і робити групи в соцмережах за обіцянки клієнта заплатити більше. Все нове, що захоче клієнт, ви оформите в окремій угоді, де вкажете суму оплати за додаткову роботу.

Договір захищає від податкової. Щоб не думати про податки, без договору теж не обійтися. Його зажадає бухгалтерія клієнта, щоб розрахувати і заплатити за вас ПДФО.

Договір формалізує відносини - замість «як-небудь потім домовимося», як було у Паші, 31 серпня ви запускаєте сайт, а 3 вересня отримуєте за нього гроші. Тому що так написано в договорі, і сторонам загрожує штраф за зрив термінів.

Договір - ваша система захисту.

Який договір підійде

Найчастіше фрілансери працюють за договором надання послуг або договором підряду.

Поспіль, тобто робота, - це намалювати логотип, зробити сайт, написати статтю. У договорі підряду завжди є матеріалізований результат. Це він був потрібен Паші.

Надати послугу - це дати пораду, розповісти про світле майбутнє, провести спіритичний сеанс, проконсультувати по підвищенні конверсії в Ю-ікс-ю-ай вашого Ем-ві-пі. У послугах матеріалізованої результату немає.

За договором надання послуг, якщо замовник відмовиться від його виконання, можна повернути тільки витрати, які фактично поніс виконавець. За договором підряду можна стягнути збитки, тобто те, що ви втратили через відмову замовника від договору.

Як скласти договір

В інтернеті можна знайти приклади договорів, за якими можна працювати. Але перед цим потрібно обов'язково скорегувати договір під себе. Важливо не викинути потрібне і не залишити зайвого.

Згідно із законом сторони є вільними в укладенні договору. Ви можете скласти його простою мовою, а не на ламаною юридичному, законом це не заборонено. Однак суди і нотаріуси звикли до штампів. А якщо помилитися в термінах договору, то весь договір або його частина можуть визнати недійсними. Тому дуже фамільярний і складений в розмовному стилі договір може виявитися марним. Тому найбезпечніший варіант - договір, складений юристом.

Договір повинен бути складений у письмовій формі за підписом клієнта і виконавця, якщо клієнт - юрособа або вартість вашої роботи вище 10 000 рублів. Якщо вартість нижче, договір можна укласти усно. Також можна скласти договір електронно, але на суді будуть потрібні докази того, що клієнт цей договір прийняв і підписав.

Ми склали стандартний договір на розробку сайту, в якому врахували всі необхідні умови, щоб вам було простіше уникнути ризики, з якими зіткнувся Паша. Цей договір ви легко переробите під договір на написання статті або створення логотипу.

Розберемо на прикладі, що має бути написано в договорі і навіщо.

У розділі «Терміни» пояснюємо тільки те, що може бути незрозуміло судді. У випадку з сайтами і роботою в інтернеті таких термінів може бути багато.

У договорі обов'язково повинні бути істотні умови: хто що повинен робити, коли і на яких умовах. Без цього договір недійсний.

Порядок здачі-приймання робіт, пункти про конфіденційність, форс-мажор, взаємної відповідальності не обов'язкові, але без них ви ризикуєте програти в конфліктній ситуації. Краще врахувати в договорі все, щоб уникнути нерозуміння.

У пункті 4.2 вкажіть важливі для вас зобов'язання клієнта. Наприклад, що ви повинні отримати текст і логотипи в векторі.

Обов'язково вказати два терміни: коли робота починається і закінчується.

Визначте, які роботи і в які терміни ви повинні виконати і що повинно вийти в результаті. Найпростіше це прописати в технічному завданні.

Найпростіше це прописати в технічному завданні

Обов'язково вкажіть в договір точну суму вашого винагороди і порядок його виплати. У нашому договорі виконавець - приватна особа, тому замовник платить за нього податки і внески.

Пропишіть в договорі пункт про одностороннє підписання акту здачі-приймання: якщо немає зауважень протягом п'яти днів - робота прийнята. До вас не повинно бути ніяких претензій.

Простіше вказати в договорі кінцеву суму після вирахування податку. Договір, в якому прописано винагороду без ПДФО, - незаконний. це сказано в ст. 226 п. 6 НК РФ.

Якщо замовник не приймає роботу, доведеться виправляти. Щоб клієнт не зловживав правом на зауваження, передбачте в договорі оплату додаткового часу.

Пункт 8.4 захистить вас, якщо клієнт вирішить написати на вас кляузу в Фейсбуці зі згадуванням, скільки він вам заплатив.

4 захистить вас, якщо клієнт вирішить написати на вас кляузу в Фейсбуці зі згадуванням, скільки він вам заплатив

У пункті 9 пропишіть санкції за порушення договору.

Пункт про неустойку - це ваша підстраховка від порушень договору. Важливо, щоб порушення замовника не вплинули на вашу роботу і не витратили ваш час. Клієнт повинен платити вам, якщо терміни переносяться з його вини.

Якщо після запуску сайту до замовника прийдуть з позовом, що він вкрав логотип іншої фірми, нехай сам розбирається.

Включіть в договір пункт про досудовий порядок вирішення спорів. В арбітражних судах він обов'язковий. Будь-яка суперечка краще вирішити шляхом переговорів. Суд - це дорого і довго.

Пункт про вибір суду потрібен, щоб справи розглядалися в зручному для вас суді.

Пропишіть в договорі ваше право вказати свій підпис і включити результат роботи в портфоліо.

Згідно із законом в договорі повинні бути відомості, які дозволяють точно ідентифікувати його боку. Інакше договір буде вважатися неукладеним. Тому як можна докладніше розпишіть інформацію про себе: ПІБ, паспорт, дату і місце народження. Щоб було зрозуміло, що це саме ви, а не ваш тезка і що гроші за роботу належать вам.

ІПН та СНІЛС знадобляться бухгалтерії клієнта, щоб заплатити за вас податок і внески. Реквізити теж краще писати докладно - для звітності бухгалтерії.

У договорі ми написали, що працюємо по техзаданию. Тому воно обов'язково повинно бути докладено.

Корисно пояснити, навіщо потрібно технічне завдання - в першу чергу замовнику.

Розуміння завдання потрібно в першу чергу для переговорів з клієнтом. У пункті 2 ТЗ формулюємо користь від сайту для бізнесу. Якщо клієнт скаже, що хоче все в золоті, можна буде обговорювати ці побажання з точки зору завдання для бізнесу, а не його смаків.

Якщо клієнт скаже, що хоче все в золоті, можна буде обговорювати ці побажання з точки зору завдання для бізнесу, а не його смаків

Якщо вам платять поетапно, зробіть таблицю етапів з термінами і результатами роботи. Для складної проектної роботи краще врахувати в етапах і час узгодження з клієнтом.

Для складної проектної роботи краще врахувати в етапах і час узгодження з клієнтом

Важливо прописати, в якому форматі ви віддаєте результат. Так клієнт не зажадає у вас впровадження макетів або програмування інтернет-магазину, хоча заплатив тільки за дизайн.

Пункт 4.2 потрібен, щоб клієнт не зажадав, щоб сайт працював на його смарт-годинах і смарт-холодильнику.

Ні, англійської версії не буде (пункт 4.3).

3)

По завершенні робіт не забудьте укласти і підписати акт здачі-приймання. Він буде служити доказом, що ваші зобов'язання за договором виконані. Якщо завдань буде кілька, то вам доведеться укладати з клієнтом додаткові техзавдання і акти здачі-приймання.

Після оформлення правильного договору з замовником у вас на руках має бути як мінімум три підписаних документа: договір, техзавдання і акт здачі-приймання.

Запам'ятати

 1. Договір - це офіційна домовленість з клієнтом. Працюючи без договору, ви ризикуєте бути ошуканими і порушити закон.
 2. Найчастіше фрілансери працюють за договором надання послуг або договором підряду. Головна відмінність - матеріалізований результат договору підряду.
 3. Перед складанням договору переконайтеся, що в договорі закріплені істотні умови - без них договір буде визнаний неукладеним.
 4. Обов'язково вкажіть в договорі його предмет, терміни і вартість.
 5. Намагайтеся складати договір письмово: так буде легше довести свою правоту.
 6. Окремо пропишіть порядок виплати вам винагороди і вказівка ​​на те, що замовник стає вашим податковим агентом.
 7. Включіть в договір пункти про відповідальність і гарантії замовника та ваше право на авторство.
 8. Включіть в техзавдання розуміння завдання, точку неповернення і таблицю термінів та етапів робіт.
 9. Після оформлення договору у вас на руках має бути як мінімум три підписаних документа: договір, техзавдання і акт здачі-приймання.

Номера

Номерной фонд гостиницы насчитывает 173 номера различных категорий.

Забронировать отель можно прямо сейчас: Бронирование онлайн